2.6.2017.

Dogodki

Parlament mladih Savskega bazena 2017

2. in 3 junija 2017 je v Beogradu (Srbija) potekal že šesti sestanek Parlamenta mladih Savskega bazena po vrsti, na katerem se je zbralo 60 učencev in profesorjev iz 9 srednjih šol iz Slovenije, Hrvaške, Srbije ter Bosne in Hercegovine.  
 
Na osnovi prijav, ki so prispele na natečaj za šolsko uro na temo „Vpliv podnebnih sprememb na življenje v Savskem bazenu“, so bile izbrane šole iz Kiseljaka (Srednja škola Ivan Goran Kovačić), in Visokega (Mješovita srednja škola „Hazim Šabanović“) iz BA, Zagreba (Upravna škola in Srpska pravoslavna opća gimnazija „Kantakuzina Katarina Branković“) (HR), Smederske Palanke (Palanačka gimnazija) in Beograda (Gimnazija „Patrijarh Pavle“)(RS) ter iz Ljubljane (Biotehniški izobraževalni center Ljubljana- Gimnazija in veterinarska šola in Biotehniški izobraževalni center Ljubljana- Živilska šola (SI). Kot nagrado za izjemen doprinos k popularizaciji Parlamenta mladih iz Savskega bazena je bila povabljena tudi Ugostiteljsko-turističke škole iz Beograda.
Prvi dan so se učenci zbrali na Velikom ratnom ostrvu na sotočju Save in Donave, kjer so jim skrbniki iz JKP Zelenilo Beograd predstavili glavne značilnosti tega važnega zaščitenega območja v srcu Beograda. Učenci so se sprehodili po otoku, in spoznali biološko raznolikost otoka na katerem živi veliko število ptic in raste veliko raznovrstnih rastlin. Predstavniki Instituta Siniša Stanković so demonstrirali izvajanje biološkega monitoringa. Posebno so povdarili prisotnost invazivnih vrst, ki so posledica podnebnih sprememb.
Drugi dan je Parlament potekal v hotelu Palace v Beogradu. Na začetku so učenci določili svoje predstavnike v predsedstvo Parlamenta, ki ga sestavlja po en predstavnik iz vsake države v Savskem bazenu. Po dogovoru je predsednik Parlamenta vedno iz države gostiteljice.
Po formiranju predsedstva so učenci predstavili potek šolske ure, s katero so se prijavili na natečaj ter se potem razdelili v štiri skupine.
Prvo skupino je sestavljalo predsedstvo, katerega naloga je bila določiti načrt dela do naslednjega parlamenta mladih. V drugi skupini so razpravljali o predlogu, kako bodo predstavili letošnji parlament na spletnih straneh in družbenih omrežjih. Ostali so bili razdeljeni v dve tematski skupini. Prva, ki jo je moderiral predstavnik WWF, se je ukvarjala o načinih zmanjševanja in prilagajanja podnebnim spremembam, medtem ko se je razprava v drugi skupini, ki jo je moderirala predstavnica Mladih raziskovalcev Srbije, nanašala na vprašanje, kako lahko mladi spremenijo sistem odločanja o podnebnih spremembah (Spremembe o spremebah).
Na plenarnem zasedanju so bila določena glavna sporočila Parlamenta mladih, in sicer:
  • Povdarjati je potrebno delo Parlamenta mladih, njegove cilje in namen! To se lahko doseže preko družbenih omrežij, npr. preko facebooka in spletne strani Parlamenta, prezentacij na različnih nivojih (npr. različnim šolskim skupinam, lokalne manifestacije ipd.)
  • Podnebne spremembe vplivajo na življenje vseh živih bitij, zato je potrebno da dvignemo zavest in sodelovanje!
  • Potrebno se je prilagoditi in ublažiti posledice podnebnih sprememb!
  • Potrebno bi bilo zagotoviti večjo udeležbo mladih pri sprejemanju odločitev!
  • Že na lokalnem nivoju lahko vplivamo na podnebne spremembe
Vsa sporočila se lahko strnejo v: Pripadaj in informiraj! 
Mesto dogodka Beograd (Srbija)
Začetek 02.06.2017.
Konec 03.06.2017.