Dogodki

Krepitev zmogljivosti za izmenjavo hidroloških podatkov, standardizacijo in interoperabilnost

Svetovna meteorološka organizacija (WMO) je v sodelovanju z Mednarodno komisijo za Savski bazen (ISRBC) 25. in 26. januarja (preko spleta) ter 29. in 30. januarja (hibridno) organizirala delavnico o krepitvi zmogljivosti za izmenjavo hidroloških podatkov, standardizacijo in interoperabilnosti v regiji VI WMO. Usposabljanje v živo je potekalo v prostorih ISRBC v Zagrebu.

Delavnice, ki je bila organizirana na pobudo Stalne strokovne skupine za hidrološka in meteorološka vprašanja ISRBC in v skladu z Memorandumom o razumevanju med WMO in ISRBC, so se udeležili predstavniki hidrometeoroloških služb iz Savskega bazena, ki so ponudniki podatkov za Sava HIS. Na delavnici so sodelovali tudi predstavniki hidrometeoroloških služb iz povodja reke Donave iz Romunije in iz Češke ter strokovnjaki Mednarodne komisije za varstvo reke Donave (ICPDR). Skupno je bilo v Zagrebu prisotnih 26 udeležencev (vključno s trenerji in organizatorji), poleg tega pa se je prek spleta na delavnico pridružilo še 7 trenerjev.
Usposabljanje so izvajali trenerji iz WMO iz Skupne strokovne skupine za hidrološki monitoring-JET-HYDMON), iz Konzorcija za odprte prostorske podatke- Delovna skupina za področje hidrologije ter iz partnerske organizacije WMO, ki zagotavljajo tehnične rešitve, kot je WHOS DAB (Znanstveni laboratorij za informatiko za zemljo in vesolje, ESSI-lab) iz Nacionalnega raziskovalnega sveta Italije - Inštitut za raziskave atmosferskega onesnaženja (CNR-IIA)) in OSCAR/Platforma za površje (MeteoSwiss), Center za ekologijo in hidrologijo Združenega kraljestva (UK CEH) ter ISRBC.

  

Glavni dosežki:​
  • Na delavnici so predstavili postopke dostopa in izmenjave hidroloških, meteoroloških podatkov in metapodatkov z uporabo ustreznih standardov in načel, ki jih WMO podpira z različnimi orodji, tj. Sava HIS, Danube HIS, WIGOS, OSCAR, WHOS kot tudi njihova interoperabilnost med seboj in z drugimi orodji.
  • Na delavnici so razpravljali o obstoječi politiki izmenjave hidroloških in meteoroloških podatkov in informacij, zlasti v Savskem bazenu, z izvajanjem enotne politike upravljanja  s podatki WMO.
  • Na delavnici so izvedli praktično usposabljanje o urejanju obstoječih podatkov in metapodatkov v Sava HIS, vključno z izvozom podatkov prek spletnih storitev Water ML 2.0, kot tudi registracijo hidroloških postaj v OSCAR in dodelitvijo identifikatorjev postaj WIGOS.
  • Na delavnici so se udeleženci seznanili tudi z izvajanjem Water ML 2.0 (vključno s 5. delom za kakovost vode), sistemom WMO za hidrološki status in napovedi (HydroSOS) ter pobudo EW4All in njihove povezave s WHOS.

Več informacij, vključno z dnevnim redom in predstavitvami, je na voljo tukaj: Delavnica za krepitev zmogljivosti o izmenjavi hidroloških podatkov, standardizaciji, interoperabilnosti v RA VI (wmo.int).

 
Mesto dogodka Online i sedež Savske komisije (Kneza Branimira 29, Zagreb)
Začetek 25.01.2024.
Konec 30.01.2024.